Историја и садашњост модела жироскопа и вектори ротатори

 

Љиљана Вељовић

 

Циљ овог рада је да се да кратак преглед модела и конструкција жироскопа као и њихових компонентних кретања. Сви механички жироскопи базирају на спрегнутим ротацијама око неколико оса које се секу у једној тачки.

Управо је то разлог што се овај рад састоји од два дела. У првом делу дати су кинетички параметри ротације крутог тела око две мимоилазне осе у случају када је тело ексцентрично и косо постављено у односу на осу сопствене ротације. Такође су дати и неки резултати К.Хедрих и Љ. Вељовић у области нелинеарне динамике који се могу применити за објашњење појединих нелинеарних феномена у динамици жироскопа. На основу вектора момената масе и вектора ротатора, уведених од стране К. Хедрих, дати су неки карактеристични чланови у изразима за  вектор количине кретања и вектор момента количине кретања као и у њиховим изводима у случају када се гироротор обрће око две мимоилазне осе. Такође су дате графичке презантације фазних портрета и кинематичког вектора ротатора за различите вредности растојања између мимоилазних оса као и угла нагиба. Непрецизности и грешке у раду жироскопа настају због ексцентричности и дебаланса гироротора у односу на осу сопствене ротације, као и услед размака између обртних оса, па су дати графици важни за објашњење и доношење корективних решења неопходних за правилан рад жироскопа.

У другом делу рада дат је историјски преглед модела жироскопа и њихових конструкционих реализација као и приказ савремених модела, а који се примењују за управљање и стабилизацију кретања бродова, летилица, возила и торпеда. Са развојем микро и нано технологије јавиле су се и нове врста жироскопа.

Кључне речи: жироскоп, жиростабилизатор, жирокомпас, ротор жироскопа, жиростабилисана платформа, инерцијална платформа, ротатор, количина кретања, момент количине кретања, векторска анализа.

 

FUL TEXT

 

Scientific Technical Review , No 3-4,  2010