Утицај три(2,3–епоксипропил)изоцијанурата као везујућег агенса на динамички модул композитног ракетног горива на бази ЦТБН

 

Саша Брзић

Марица Богосављевић

Гордана Ушћумлић

Љиљана Јелисавац

 

 

Испитиван је утицај три(2,3–епоксипропил)изоцијанурата у функцији везујућег агенса на реолошка својства композитног ракетног горива на бази карбокситерминираног кополимера (бутадиен-акрилонитрил) умреженог са полиглицидил-етром глицерола и епихлорхидрина. Испитивање зависности вискоеластичних својстава од амплитуде деформације извршено је на собној температури. Анализиране су фреквенционе зависности параметара реолошког понашања (модула сачуване енергије, Г' и модула изгубљене енергије, Г''). На основу реолошких параметара, експериментално одређених у температурном опсегу од -80°Ц то 40°Ц, конструисане су збирне (мастер) криве, које прекривају знатно шири интервал фреквенција (16 логаритамских декада) у односу на онај у коме је вршено мерење. Одабиром температуре остакљивања као референтне температуре, одређене су ''универзалне'' константе WЛФ једначине, на основу којих су израчунате вредности фракционе слободне запремине на температури остакљивања фг/Б, и коефицијент топлотног ширења слободне запремине αф/Б.

Добијени резултати показују да вредности фг/Б и αф/Б опадају са порастом удела три(2,3–епоксипропил)изоцијанурата у оквиру испитиваних састава горива. Такође, вредности привидне енергије активације вискоеластичне релаксације расту са порастом удела овог везујућег агенса, што указује на повећање интермолекулских водоничних интеракција.

 

Кључне речи: композитно ракетно гориво, реолошке особине, бутадиенакрилонитрил, изоцијанурат, температура остакљивања, резултати испитивања.

 

FUL TEXT

 

 

Scientific Technical Review