XXI simpozijum o eksplozivnim materijama – JKEM-2001

Dr Radun Jeremić, dipl.inž

 

 U okviru obeležavanja četrdesetogodišnjice postojanja i rada Jugoslovenskog komiteta za eksplozivne materije (JKEM), od 21. do 23. novembra 2001. godine, na Tari je održan 21. simpozijum o eksplozivnim materijama sa međunarodnim učešćem, JKEM-2001. Domaćin simpozijuma bilo je J.P. »JUGOIMPORT - SDPR«.

Na simpozijumu je učestvovalo preko 150 istraživača i stručnjaka iz Vojnotehničkog instituta VJ, Vojne akademije, TOC-a, Tehnološko-metalurškog i Mašinskog fakulteta u Beogradu, namenske industrije, SMO, kao i istraživači iz Republike Srpske i Republike Makedonije. Posle četiri godine od održavanja poslednjeg simpozijuma, istraživači su dobili priliku da predstave stručnoj i naučnoj javnosti rezultate svojih istraživanja iz problematike razvoja, proizvodnje, ispitivanja, primene, održavanja i obrazovanja u oblasti eksplozivnih materija. Bez obzira na izuzetno ograničena materijalna sredstva i nepovoljne uslove za naučnoistraživački rad, za simpozijum je prijavljen impozantan broj radova koji su bili na zavidnom stručnom i naučnom nivou.

Posle izvršenih stručnih recenzija i neophodnih korekcija, u zborniku radova štampano je 53 rada i četiri uvodna predavanja.

Paralelno s održavanjem simpozijuma, J.P. «JUGOIM-PORT - SDPR» je, u saradnji s radnim organizacijama namenske proizvodnje, organizovao prigodnu izložbu eksponata naoružanja, municije i drugih proizvoda naše namenske industrije, koja je privukla posebnu pažnju učesnika skupa.

Povodom četrdesetogodišnjice JKEM-a, u okviru simpozijuma održana je i svečana skupština na kojoj su dosadašnjim organizatorima simpozijuma i predsednicima JKEM-a dodeljene zahvalnice i plakete.

U plenarnom delu simpozijuma naši eminentni stručnjaci iz oblasti eksplozivnih materija odražali su četiri uvodna predavanja po pozivu, koja su privukla veliko interesovanje učesnika. To su:

 1. Prof. dr Aleksandar Stamatović: INŽENJER TODOR-TOŠA SELESKOVIĆ U VOJNOJ INDUSTRIJI SRBIJE (1881-1901)

U ovom vrlo interesantnom predavanju, profesor Stamatović, jedan od naših najpoznatijih konstruktora municije, kroz prikaz aktivnosti i dela inženjera Todora-Toše Seleskovića u periodu od 1881. do 1901. godine, opisao je i početak razvoja naše vojne industrije, brojne teškoće i probleme koji su bili karakteristični za to vreme, od materijalnih do kadrovskih. Autor zaključuje da od početka rada Topolivnice u Kragujevcu (1853.), pa do Prvog svetskog rata, nije bilo inženjera sa većim ukupnim doprinosom (konstruktorskim, projektantskim i pedagoškim) vojnoj industriji Srbije od inženjera Todora-Toše Seleskovića. Njegovi su rezultati bili značajan faktor povećanja međunarodnog ugleda srpske države u poslednje dve decenije XIX veka.

 2. Prof. Obrad Vučurović: PRECIZNOST PROJEKTILA U FUNKCIJI KARAKTERISTKA POGONSKOG PUNJE-NJA

Kroz ovo predavanje, profesor Vučurović, naš najpoznatiji konstruktor raketnih sistema, u izuzetno jasnom i konciznom predavanju obradio je problem preciznosti projektila, koji je uvek bio najveći izazov, a i predstavljao najveći problem konstruktorima oružja. Na osnovu svog bogatog praktičnog iskustva i širokog znanja, posebno se osvrnuo na uticaj mnogobrojnih karakteristika pogonskog punjenja na  preciznost pogađanja cilja kao jednu od tri najvažnije karakteristike raketnih sistema nevođenih raketa.

 3. Prof. dr Miloš Čolaković: GORIVA ZA RAKETNI POGON - PERSPEKTIVE RAZVOJA I PROIZVODNJE

Profesor Čolaković, poznati stručnjak za raketna goriva, u ovom predavanju dao je kumulativni prikaz najvažnijih karakteristika različitih vrsta raketnih goriva, njihove prednosti i nedostatke, kao i mogućnosti primene. Posebno je obradio tendencije i pravce daljih istraživanja i razvoja savremenih raketnih goriva u svetu i kod nas.

4. Dr Mirko Lukić: STANJE ISTRAŽIVANJA, RAZVOJA I PROIZVODNJE BRIZANTNIH EKSPLOZIVA I DALJE PERSPEKTIVE U OVOJ OBLASTI U SVETU I KOD NAS

Naš poznati stručnjak za brizantne eksplozive, dr Mirko Lukić, u okviru ovog predavanja prikazao je stanje istraživanja, razvoja i proizvodnje brizantnih eksploziva i perspektive u ovoj oblasti u svetu i kod nas. S obzirom na veoma široku oblast ove problematike, date su najvažnije informacije koje se odnose na ove eksplozive, kao i najnovije tendencije i istraživanja fluoro i policikličnih jedinjenja u svetu. Prikazano je i stanje kod nas pre i posle bombardovanja od strane NATO alijanse.

Prezentacija radova odvijala se u dve sekcije: Sekciji B, u okviru koje je saopšteno 26 radova, i Sekciji E, na kojoj je saopšteno 27 radova.

U Sekciji B dva rada su se odnosila na problematiku klasičnih baruta, 8 radova je bilo iz oblasti dvobaznih i kompozitnih raketnih goriva, 12 radova iz oblasti pogona klasičnih i raketnih projektila, jedan rad iz problematike proizvodnje pirotehničkih smeša i tri rada iz oblasti konstrukcionih materijala koji se primenjuju u naoružanju i izradi zaštitne opreme od dejstva streljačke municije.

U Sekciji E iz oblasti proizvodnje, ispitivanja i detonacije eksploziva bilo je 12 radova, problematiku dejstva eksplozije s različitih aspekata tretiralo je, takođe, 12 radova, a tri rada su se odnosila na različite metode i tehnike merenja parametara eksplozije.

Na osnovu ocene uređivačkog odbora, mišljenja recenzenata, a i interesovanja stručnjaka koja su pobudili pojedini radovi na simpozijumu, ovde se daje kraći prikaz najinteresantnijih radova.

U oblasti BARUTI zapažen je bio sledeći rad:

   ODREĐIVANJE SADRŽAJA DIFENILAMINA I NJE-GOVIH MONODERIVATA U JEDNOBAZNIM BA-RUTIMA METODOM REVERSNO-FAZNE TEČNE HROMATOGRAFIJE POD VISOKIM PRITISKOM (Ljiljana Jelisavac, dr Miloš Filipović i Slaviša Stojiljković, Vojnotehnički institut VJ, Beograd i TRZ, Kragujevac)

Definisani su postupak ispitivanja i optimalni hromatografski uslovi metode reversno-fazne tečne hromatografije pod visokim pritiskom (RP-HPLC metoda) koji omogućavaju određivanje sadržaja difenilamina (DFA) i njegovih monoderivata do trenutka kada sadržaj svakog od njih u barutu opadne na nulu. Primenom pomenute RP-HPLC metode izvršeno je razdvajanje, kvalitativno i kvantitativno određivanje difenilamina i njegovih monoderivata u toku procesa hemijske degradacije različitih vrsta jednobaznih baruta. Prikazana je promena sadržaja pomenutih jedinjenja u jednobaznom barutu NC-27, S-9595 ubrzano starenom 168 časova na temperaturi 100°C.

U oblasti ČVRSTA RAKETNA GORIVA, gde je bilo dosta kvalitetnih radova, interesovanje su pobudili sledeći radovi:

   KOMPOZITNA RAKETNA GORIVA S MALIM BRZ-INAMA SAGOREVANJA (Miomir Bajlovski, Vesna Rodić i Mirko Uzelac, VTI VJ, Beograd)

U radu su razmatrani sastavi kompozitnih raketnih goriva koji sagorevaju malom brzinom. Ispitivan je uticaj sastava i sadržaja čvrste faze, sadržaja depresenta brzine sagorevanja i odnosa frakcija amonijum-perhlorata na brzinu sagorevanja i eksponent pritiska u zakonu brzine sagorevanja.

   KOMPOZITNA RAKETNA GORIVA SA VELIKIM BRZINAMA SAGOREVANJA (Mr Mirjana Petrić, Dimitrije Tasić, VTI VJ, Beograd)

Definisan je uticaj sadržaja sitne frakcije amonijum-perhlorata, plastifikatora i katalizatora brzine sagorevanja (1,3-diferocenil-1-butena) na brzinu sagorevanja i viskozitet kompozitnog raketnog goriva. Za ocenu značajnosti uticaja analiziranih faktora primenjen je pun faktorski eksperiment (PFE). Ispitivan je uticaj veličine čestica aluminijuma na brzinu sagorevanja ovakvih sastava.

   EKSPERIMENTALNO ODREĐIVANJE BRZINE SA-GOREVANJA I SPECIFIČNOG IMPULSA ČVRSTIH RAKETNIH GORIVA (Мr Radislav Stojanović, Nikola Kilibarda, Stevan Kozomora, VTI VJ, Beograd)

U radu je prikazana alternativna eksperimentalno - računska metoda određivanja osnovnih kinetičkih (brzina sagorevanja i njena temperaturna osetljivost, zakon brzine sagorevanja) i energetskih parametara (specifični impuls i njegova promena sa pritiskom sagorevanja) čvrstih raketnih goriva. Metoda je zasnovana na kontrolisanoj promeni površine sagorevanja i detektovanom pritisku i potisku u posmatranom vremenskom intervalu. Time je omogućeno da se na osnovu rezultata merenja iz jednog opita dođe do kompletnih gore navedenih parametara raketnih goriva.

   IDENTIFIKACIJA POTISKA RAKETNOG MOTORA PILOTSKOG SEDIŠTA NA OSNOVU LETNOG ISPITIVANJA (Dr Milorad Savković, Milija Batoćanin, VTI VJ, Beograd)

Raketni motor pilotskog sedišta ima složen geometrijski oblik s više mlaznika, tako da njegov potisak deluje pod određenim uglom u odnosu na ravan simetrije pilotskog sedišta. U radu je izložen eksperimentalni metod određivanja potiska raketnog motora pilotskog sedišta na višekomponentnom opitnom stolu. Katapultiranje pilotskog sedišta obavljeno je s lutkom koja simulira masu pilota. Izvršena je analiza letnog ispitivanja pilotskog sedišta u početnom periodu katapultiranja za vreme rada raketnog motora. Obrađeni su rezultati merenja ubrzanja. Oni su korišćeni za identifikaciju potiska raketnog motora pilotskog sedišta. U radu su dati rezultati te analize.

U oblasti POGON zapaženi su bili sledeći radovi:

   PROGRAM DVUM-PUT ZA REŠAVANJE SAVRE-MENIH UNUTRAŠNJEBALISTIČKIH PROBLEMA (Dr Dejan Micković i dr Slobodan Jaramaz, Mašinski fakultet, Beograd)

Prikazan je teorijski model dvofaznog strujanja granularnog baruta i produkata njegovog sagorevanja u cevi oruđa tokom unutrašnjebalističkog ciklusa municije čije se barutno punjenje pripaljuje pomoću plamenika. Teorijski model obuhvata jednačine održanja mase, količine kretanja i energije obe faze, kao i neophodne konstitutivne zakone. Interakcija strujanja u plameniku i u barutnoj komori obezbeđena je ugradnjom dvofaznog modela funkcionisanja plamenika. Oformljena je konvergentna, bezuslovno stabilna numerička procedura za rešavanje jednačina teorijskog modela. Razvijen je originalni postupak kombinovane adaptacije numeričke mreže povećavanju strujne oblasti usled kretanja projektila u cevi oruđa. Formirano je programsko rešenje DVUM za proračun kompletnog unutrašnjebalističkog ciklusa. Verifikacija modela izvršena je na osnovu eksperimentalnih rezultata dobijenih pri opaljenjima iz topa kalibra 100mm. Prikazani su rezultati proračuna nekih značajnih parametara koji se ne mogu izmeriti. Predstavljeni model omogućuje uspešnije rešavanje mnogih unutrašnjebalističkih problema.

   SAGOREVANJE KOMPOZITNE POGONSKE MATE-RIJE ZA RAKETNE MOTORE U SIMULIRANOM VAKUUMU (Mr Andrej Petrić, VTI VJ, Beograd)

Dati su eksperimentalna metoda za ispitivanje graničnih uslova gašenja kompozitnih pogonskih materija u vakuumu, kriterijum stabilnosti gašenja i upoređenje s graničnim uslovima dobijenim u opitima.

   NEKI ASPEKTI PRIPALJIVANJA RAKETNOG MO-TORA AKTIVNO-REAKTIVNOG PROJEKTILA U CEVI ORUĐA (Miodrag Lisov, Mr Zorica Subotić, Predrag Ristić, VTI VJ, Beograd)

U ovom radu prikazane su prednosti pripaljivanja raketnog motora aktivno-reaktivnog projektila u cevi oruđa u odnosu na pripaljivanje inercijalnim pripalnim mehanizmom, koje se ostvaruje van cevi oruđa, na početnom delu putanje. Razmatrana je koncepcija nevođenog aktivno-reaktivnog projektila s raketnim motorom koji obezbeđuje mali intenzitet potisne sile, tako da uravnotežava aerodinamičke otpore za sve vreme leta. U radu su prikazani rezultati eksperimenata obavljenih na raketnom motoru i data je teorijska analiza uticaja pripaljivanja raketnog motora u cevi oruđa na dinamiku leta.

   ODREĐIVANJE REAKTIVNE SILE U FAZI PRIPA-LJIVANJA RMČG (Dr Dragan Lemić, VTI VJ, Beograd)

U radu je prikazano određivanje reaktivne sile RMČG u fazi njegovog pripaljivanja. Radi toga je razmatran proces prenosa neke fizičke promenljive u vremenu i prostoru. Primenom Rejnoldsove transportne teoreme i zakona o promeni količine kretanja, određen je izraz za potisak RM koji se razlikuje od standardno korišćenog za slučaj stacionarnog rada motora. Prikazan je i način određivanja dinamičke komponente reaktivne sile pomoću programa za proračun unutrašnjebalističkih parametara u komori RM.

   ODREĐIVANJE RASTURANJA POČETNE BRZINE LANSIRANJA NETIPSKOG BALISTIČKOG PROJEK-TILA (Dr Momčilo Milinović, dr Miloje Cvetković, dr Ljubiša Tančić, Miloš Kopečni, Mašinski fakultet, Beograd i VTI VJ, Beograd)

U radu su predstavljeni uslovi integracije netipskog višecevnog oruđa sa nadkalibarnim projektilom, koji se lansira na principu tromblona (ili katapulta) balističkim uslovima gađanja gornjom grupom uglova. Prikazan je granični slučaj integracije složenih geometrijskih zahteva, koje treba da ispuni slika pogodaka na cilju, s preciznošću gađanja i rasturanjem pogodaka u funkciji radijusa dejstva koji realizuje bojeva glava projektila. Problem je sveden na osetljivost tih grešaka na početne uslove lansiranja (pre svega v0 i q0), pa su uslovi za realizaciju tih veličina razmatrani uprošćenim spoljnobalističkim i untrašnjebalističkim proračunom.

U oblasti PIROTEHNIKA bio je samo jedan, ali vrlo interesantan rad:

   TEHNOLOGIJE IZRADE PIROTEHNIČKIH SMEŠA Mg/PTFE/fluorel (Mr Dragoslav Negoicić, Branko Živojinović, VTI VJ, Beograd)

U radu su prikazane dve osnovne i jedna modifikovana tehnologija izrade pirotehničkih smeša Mg/PTFE/fluorel. Analiziran je uticaj primenjenih tehnologija na stepen pokrivenosti Mg čestica i sadržaj fluorela u smeši. Takođe, prikazan je i uticaj temperature na kompresibilnost otpreska.

U oblasti MATERIJALI pažnju je privukao rad:

   OTPORNOST POLIMERNIH KOMPOZITNIH MATE-RIJALA NA UDAR VELIKE BRZINE (Mr Irena Živković, Predrag Perišić, dr Radoslav Aleksić, Institut bezbednosti, Beograd i TMF, Beograd)

Ekspanzija i prodor termoplastičnih polimera u industriji kompozita poslednjih godina povezani su sa izvanrednim svojstvima ovih polimera. Termoplastični kompoziti nude određene prednosti u odnosu na termoreaktivne, kao što su lako oblikovanje i preoblikovanje, dobre mehaničke osobine (posebno žilavost), kratak ciklus izrade i sl. Termoreaktivni polimeri tokom umrežavanja trpe hemijske promene od kojih zavisi konačni stepen umreženosti, odnosno osobine kompozita. Nasuprot tome, kod prerade termoplastičnih kompozita ne dolazi do hemijskih promena tokom vezivanja. Njihovo očvršćavanje se najčešće odvija pod dejstvom temperature i pritiska. Radi dobijanja kompozita s visokom udarnom otpornošću napravljen je laminarni kompozitni materijal s termoplastičnom matricom ojačan poli(para-fenilentereftalamidom). Dobijen je materijal s velikom sposobnošću apsorpcije energije. U ovom radu analizirano je balističko ispitivanje pomenutih kompozita za odgovarajući stepen zaštite.

U oblasti EKSPLOZIVI bilo je dosta zapaženih radova. Posebno interesovanje su privukli sledeći:

   ISTRAŽIVANJE KOMPRESIBILNOSTI FLEGMATI-ZOVANIH EKSPLOZIVA NA BAZI RDX-a I HMX-a (Slavica Jevtić, dr Milovan Azdejković, VTI VJ, Beograd)

Predstavljeni su rezultati fizičko-hemijske karakterizacije i ispitivanja kompresibilnosti flegmatizovanih eksploziva na bazi heksogena (RDX), oktogena (HMX) i smeše stearina i cerezina (CEST 70/30). Dat je prikaz promene vrednosti ostvarenog % TMG otpresaka flegmatizovanih eksploziva u funkciji specifičnog pritiska presovanja.

   ISPITIVANJE STARENIH ELASTIČNIH EKSPLO-ZIVA NA BAZI PENTRITA I POLIURETANSKOG VEZIVA DIFERENCIJALNOM SKENIRAJUĆOM KA-LORIMETRIJOM I INFRACRVENOM SPEKTROFO TOMETRIJOM (Dr Milena Stanković, Mirjana Dimić, dr Milorad Blagojević, dr Slobodan Petrović, Dragan Ignjatović, VTI VJ, Beograd, TMF, Beograd i Trayal, Kruševac)

Elastični eksplozivi, izrađeni s dva tipa antioksidansnih veziva, ubrzano su stareni na 60˚C i 80˚C, i ciklusiranjem na –30˚C i +60˚C, u toku četiri meseca. Promene u uzorcima eksploziva za vreme procesa starenja ispitivane su metodom diferencijalne skenirajuće kalorimetrije (DSC). Promene u vezivu su analizirane metodom infracrvene spektrofotometrije (IR). DSC analize su potvrdile dobru termijsku stabilnost ispitivanih uzoraka. IR analize veziva su pokazale promene koje ne predstavljaju važne hemijske reakcije. Nije bilo razlike ni u termijskim osobinama elastičnih eksploziva niti u strukturi polimera u odnosu na tip upotrebljenog stabilizatora i način starenja.

   ISPITIVANJE KARAKTERISTIKA ODZIVA PIEZO-ELEKTRIČNIH SENZORA PRI ODREĐIVANJU EKS-PLOZIVNIH MATERIJA U GASNOJ FAZI (Mr Draško Milosavljević, dr Ljubinka Rajaković, Vojna akademija, Beograd i TMF, Beograd)

Predmet istraživanja ovog rada jeste ispitivanje karakteristika odziva piezoelektričnog senzora pri određivanju eksplozivnih materija u gasnoj fazi. Ispitivane i analizirane karakteristike odziva senzora su osetljivost, selektivnost, reverzibilnost i reproduktivnost. Ispitivane karakteristike odziva piezoelektričnog senzora, modifikovanog hemijskom prevlakom TRITON TX-100, zadovoljavaju u sprovedenim eksperimentalnim uslovima analitičke i tehničke potrebe određivanja eksplozivnih materija, ali se, pogotovo kada su u pitanju osetljivost i selektivnost senzora, u narednom periodu kroz eksperimentalni rad i razvoj senzora moraju razrešiti preostali problemi, čime bi se omogućila njegova šira primena.

   PRILOG ISPITIVANЈU IZRADE I EFIKASNOSTI DE-TONACIONOG SEČIVA MALE LINEARNE MASE EKSPLOZIVNOG PUNЈENЈA (Dr Mirko Lukić, mr Dragan Vasiljević, Dragan Ignjatović, Slavoljub Kostić, VTI VJ, Beograd, i Trayal, Kruševac)

Rad sadrži analizu parametara koji utiču na koncepciju rešenja i tehnološku realizaciju detonacionog sečiva minimalne linearne mase eksploziva. Prikazani su i neki od karakterističnih primera izvedenih opita pri sečenju različitih materijala.

   IZBOR JEDNAČINE STANJA PRI NUMERIČKOM MODELIRANJU PROCESA DETONACIJE (Dr Radun Jeremić, mr Radenko Dimitrijević, Vojna akademija, Beograd)

Analizirana je primenljivost jednačina stanja koje se najčešće primenjuju u proračunima teorijskih vrednosti detonacionih karakteristika eksploziva. U proračunu ravnotežnog sastava produkata detonacije primenjena je metoda minimizacije slobodne energije. Numerički model detonacije rešavan je u programskom paketu PASCAL. Kao kriterijum za ocenu numeričkog modela i primenjene jednačine stanja, uzeto je prosečno odstupanje izračunatih i eksperimentalnih vrednosti pritiska i brzine detonacije. Rezultati pokazuju da su za proračun detonacionih karakteristika eksploziva najpogodnije BKW i JCZ jednačine stanja.

   UTICAJ PREČNIKA I GUSTINE PUNJENJA NA DETO-NACIJU MALODIMNIH BARUTA (Mr Radenko Dimitrijević, dr Radun Jeremić, Vojna akademija, Beograd)

Ispitivana je zavisnost brzine detonacije od prečnika i gustine punjenja za više vrsta malodimnih baruta tipa balistita, koji se razlikuju po dimenzijama pločica. U ispitivanom rasponu nije utvrđena zavisnost brzine detonacije od gustine punjenja za sitnije barute, dok je za krupnije utvrđena. U regresionu analizu rezultata zavisnosti brzine detonacije od prečnika punjenja, uvršćena je vrednost kritičnog prečnika s nultom brzinom detonacije. Dobijene su bitno drugačije vrednosti širine zone hemijskih reakcija i idealne brzine detonacije od ranije utvrđenih vrednosti.

    ZaŠtita radne i životne sredine kod uniŠ-tavanja inicijalnih fulminatskih kapsli  delaborisane municije (Dušan Ilić, Miroslav Papović, Prvi partizan, Užice)

U radu je prikazana metoda za uništavanje inicijalnih fulminatskih kapsli delaborisane streljačke municije radi zaštite radne i životne sredine od štetnih produkata eksplozije inicijalne smeše. Ispitivanja su izvršena u laboratorijskim uslovima. Prikazani su rezultati analize uhvaćenih produkata eksplozije u vodi. Dat je predlog za jedno od mogućih rešenja problema zagađenja.

U oblasti DEJSTVO saopšten je veliki broj kvalitetnih radova od kojih su najzapaženiji bili sledeći:

   PRIMENA TEORIJE KOMPLEKSNIH SLUČAJNIH FUNKCIJA U OCENI KVALITETA KUMULATIV-NIH PUNJENJA (Dr Marinko Ugrčić, VTI VJ, Beograd)

U radu je izložena metoda ispitivanja probojnosti kumulativnih punjenja bez korišćenja pancirne mete, zasnovana na primeni teorije kompleksnih slučajnih funkcija i tehnici ultrabrze rendgenografije. Predložena metoda je primenjena na primeru provere probojnosti kumulativnog punjenja kalibra 90mm. Pored provere probojnosti, pokazano je da metoda omogućava i donošenje pouzdane ocene kvaliteta ove vrste bojnih glava.

EFIKASNOST PROJEKTILA OD OSIROMAŠENOG URANIJUMA (Mr Božidar G. Žakula, VTI VJ, Beograd)

Za ocenu efikasnosti protivoklopnih kinetičkih projektila od osiromašenog uranijuma, primenjen je metod komparacije s vrednostima parametara veličina stanja i kretanja, u trenutku udara projektila izrađenih od konkurentnih materijala. Postavljen je matematički model upravnog udara u metu koja miruje. Numeričkim putem su izračunati parametri projektila izrađenih od čelika, volfram karbida, volframa i legure uranijuma i molibdena, i mete od čelika. Parametri su izraženi u funkciji udarne brzine, u intervalu od 500m/s do 2000m/s. Rezultati iz analize doprinose rešavanju problema opravdanosti upotrebe osiromašenog uranijuma za izradu protivoklopnih kinetičkih projektila.

   SPEKTRALNA ANALIZA PROSTORNOG ZAKONA RASPODELE EFIKASNE PARČADI (Dr Miroljub Vukašinović, Jugoimport - SDPR, Beograd)

U radu je dat potpuno nov pristup analizi oblika prostornog zakona raspodele parčadi projektila parčadno rušećeg dejstva. Složeni geometrijski oblik prostornog zakona raspodele parčadi realne košuljice projektila aproksimiran je nizom Gaussovih krivih. Postavljeni matematički model omogućava određivanje srednjeg pravca razleta parčadi, širine bočnog snopa i procentualni udeo parčadi u svakom snopu parčadi ponaosob. Matematički model zasnovan je na rešenju sistema petnaest nelinearnih jednačina čije se rešenje ne može naći u analitičkom obliku, pa su korišćene modifikovane numeričke metode. Na bazi eksperimentalnih podataka dobijenih rasprskavanjem projektila u areni, izvršena je analiza oblika prostornog zakona raspodele parčadi realnih konstrukcija projektila i bojevih glava raketa. Suprotno ustaljenom mišljenju prema kojem su prednji i zadnji snop parčadi usmereni u pravcu ose projektila i obuhvataju približno 30% od ukupnog broja parčadi, rezultati izvršenih teorijsko-eksperimentalnih analiza pokazuju značajna odstupanja od već ustaljenog mišljenja.

   MODELIRANJE I SIMULACIJA PREOBLIKOVANJA METALNOG DISKA U 3D GEOMETRIJI (Dr Vlado Radić, mr Vladimir Momirović, SMO i VTI VJ, Beograd)

U radu se analizira preoblikovanje konkavnog diska realne konfiguracije koji se ugrađuje u protivtenkovsku minu. Disk se u softverskom paketu DYNA3D modelira primenom trodimenzionalnih konačnih elemenata, a njegovo preoblikovanje pod uticajem eksplozije i produkata detonacije prati se kroz vremenske sekvence. U delu softverskog paketa (pretprocesor) INGRID formira se ulazna datoteka za procesor (DYNA3D), a rezultati proračuna interpretiraju se u programu TAURUS (postprocesor). Na osnovu proračuna analiziraju se deformacije, maksimalni pritisci, brzine i naponi u čitavom disku.

   IZRADA MINSKOG POLJA NA MALIM DALJINA-MA (Milija Mitrović, Miroslav Francetić, VTI VJ, Beograd)

U radu je prezentovan način izrade minskog polja na malim daljinama (do 300m) sistemom razbacivanja kasetnih PT mina sa zemlje (sa samohodnog vozila). Prikazan je način kasetiranja mine i njeno rasejavanje na tlu. Dat je opis i eksperimentalni rezultati efekta mine na pancirnoj ploči.

U oblasti METODE I TEHNIKE MERENJA zapažen je bio sledeći rad:

   METODA VIŠEKANALNOG MERENJA VREMEN-SKIH INTERVALA POMOĆU ELEKTRIČNIH SON-DI (Vesna Džingalašević, Zoran Jelača, dr Marinko Ugrčić, VTI VJ Beograd)

Poslednjih decenija mnogo se pažnje, u svetu i kod nas, posvetilo razvoju metoda merenja kinetičkih parametara udarnog i detonacionog talasa, naročito brzine fronta talasa i masene brzine. U radu su predstavljeni primeri primene električnih sondi i logičkog analizatora pri eksperimentalnom određivanju parametara kao što su: brzina udarnog/detonacionog talasa u materijalu ili vazduhu, oblik fronta talasa, brzina kumulativnog mlaza kroz metu, kao i karakterističnih vremena dejstva bojeve glave. Zaključeno je da se merna metoda može uspešno primenjivati pri različitim uslovima merenja (parametar koji se određuje, sklop mernog uzorka...).

Simpozijum JKEM - 2001. po broju i kvalitetu saopštenih radova, kao i interesovanju koje je privukao, bio je na zapaženom stručnom i naučnom nivou. I ovog puta najveći broj radova saopštili su istraživači iz VTI VJ, što se od njih i očekivalo. Međutim, na drugoj strani, istraživači iz namenske industrije saopštili su samo jedan rad, što je daleko od njihovih mogućnosti.

Ovaj skup, po tradiciji, okuplja na jednom mestu većinu stručnjaka i istraživača iz oblasti eksplozivnih materija i kao takav je od posebnog značaja za Vojsku Jugoslavije i namensku industriju.

Rad primljen: 14.2.2002.god


Vojna akademija - Odsek logistike, 11000 Beograd, Ratka Resanovića 1