Pet decenija

 NAUČNOTEHNIČKOG PREGLEDA

 

Vojnotehnički institut VJ ove 2000. godine obeležava pedesetdvogodišnjicu svoga postojanja i pedeset godina izdavanja časopisa NAUČNOTEHNIČKI PREGLED. Pokrenut sa ciljem da informiše inženjerski i naučni kadar vojnotehničkih instituta i preduzeća vojne industrije o najnovijim dostignućima u oblastima vojne tehnike, NAUČNOTEHNIČKI PREGLED (NTP) je izrastao u vodeći nacionalni časopis u kome se objavljuju originalni naučni radovi sa rezultatima izvornih primenjenih istraživanja u funkciji razvoja savremenih sredstava naoružanja i vojne opreme.

Sadašnjem kolektivu Vojnotehničkog instituta VJ pripala je čast da u ime velikog bro-ja autora i recenzenata radova, dosadašnjih članova uređivačkih i redakcionih tela i svih sara-dnika, koji su dali doprinos razvoju časopisa, ovim dvobrojem obeleži značajan jubilej – pedeset godina neprekidnog izlaženja časopisa. To je prilika da se sumiraju dosadašnji rezultati, razvojni put i predlože nove ideje za poboljšanje kvaliteta časopisa.

Polazeći od saznanja da bez dobro organizovanog, pravovremenog i potpunog informisanja o dostignućima nauke i tehnike ne može biti uspešnog naučnoistraživčkog i razvojnog rada, krajem 1950. godine Vojnotehnički institut Jugoslovenske armije je pokrenuo izdavanje NAUČNOTEHNIČKOG PREGLEDA. Prvi broj časopisa štampan je pod naslovom PREGLED TEHNIČKIH NOVOSTI IZ VOJNE LITERATURE, u kome su objavljene informacije o najinteresantnijim dostignućima u oblastima vojnotehničkih nauka. Od 1959. do 1962. godine časopis je publikovan sa izmenjenim naslovom PREGLED VOJNOTEHNIČKIH DOSTI-GNUĆA, objavljujući prevode odabranih članaka iz strane vojne periodike od neposrednog interesa za istraživački kadar u procesu razvoja i osvajanja proizvodnje sredstava naoružanja i vojne opreme. Listajući stranice časopisa iz perioda 1950-1962. god., i analizirajući preko 5000 publikovanih vesti iz strane periodike, uočava se, za to doba, impozantan broj naučnih disciplina koje su zastupljene na stranicama NTP-a: naučna istraživanja vojnih problema, arti-ljerijsko i pešadijsko naoružanje, tenkovi i oklopna vozila, vazduhoplovna tehnika, inžinjerija, pomorska tehnika, sredstva za vezu i radarska tehnika, raketno naoružanje, hemijska sredstva i oprema, atomsko naoružanje, pozadina – sanitet i saobraćaj, logistika, metalurgija itd.

Intenzivnim razvojem sekundarnih publikacija unutar izdavačke delatnosti u oblastima vojnotehničkih nauka, ulogu informisanja o stranim dostignućima na srpskom jeziku preuzele su dve nove sekundarne publikacije - REFERATIVNI BILTEN NAUČNOTEH-NIČKE LITERATURE i VOJNOTEHNIČKI BILTEN, obe u izdanju Vojnotehničkog instituta.

Časopis 1962. godine menja naslov u NAUČNOTEHNIČKI INFORMATIVNI PREGLED, a od 1965. godine izlazi sa sadašnjim naslovom NAUČNOTEHNIČKI PREGLED. Promene naslova su odražavale izmene karaktera i profila časopisa.

Prvi originalni naučni i stručni radovi objavljeni su 1963. god u broju 9 ovog časopisa i odnose se na istraživanje uticaja seizmičkih potresa na građevinske objekte, spoljnu balistiku i karakteristike materijala upotrebljenih u infracrvenoj tehnici. Do kraja 1963. god. u brojevima 10, 11 i 12 objavljuju se interesantni radovi iz oblasti ispitivanja materijala pomoću ultrazvučne defektoskopije i rendgenskih metoda, konstrukcije induktora za poljske telefone i rešavanja problema flatera kod letelica. Naredne dve godine (1964 i 1965) širi se broj naučnih disciplina iz kojih se objavljuju originalni naučni i stručni radovi tako da časopis dobija sadašnji profil primarne naučne publikacije.

Razvoj časopisa NAUČNOTEHNIČKI PREGLED blisko je vezan sa razvojnim putem Vojnotehničkog instituta VJ. Period rada Instituta od 1948. do 1954. godine obeležavaju početni napori da se uz oskudnu materijalnu bazu, bez dovoljno stručnjaka započne razvoj i proizvodnja prvih sredstava naoružanja i borbenih sistema za našu vojsku. To je period kad su naši stručnjaci vrlo teško dolazili do bilo kakvih informacija o razvoju i proizvodnji naoružanja u svetu, ili njegovim karakteristikama. U takvim uslovima, pojava NAUČNOTEHNIČKOG PREGLEDA sa obiljem podataka i raznovrsnih informacija, bila je bogatstvo za malobrojne stručnjake Instituta. U periodu od 1955. do 1962. godine delatnost Instituta se proširuje i jasnije usmerava ka istraživanju i razvoju složenih sredstava naoružanja i vojne opreme. Takva orijentacija, koja se zasnivala na sopstvenim istraživanjima i razvoju, dovela je do pojave niza domaćih proizvoda u vojnoj industriji i do smelog otvaranja Instituta prema publikovanju originalnih naučnih radova svojih istraživača. NAUČNOTEHNIČKI PREGLED je odigrao bitnu ulogu u tom procesu. Već tada je časopis po kvalitetu objavljenih radova, broju autora i recenzenata iz svih naučnoistraživačkih ustanova u zemlji, prevazišao značaj naučnog časopisa jedne ustanove i zauzeo vodeće mesto u zemlji u domenu informisanja inženjerskog i naučnog kadra sa rezultatima istraživanja iz vojnotehničkih nauka.

Period od 1963. do 1972. godine obeležen je daljim napretkom Instituta u naučnom, laboratorijskom, programskom i organizacionom razvoju. Na stranicama NAUČNOTEHNIČ-KOG PREGLEDA pojavljuje se niz originalnih naučnih radova, verifikovanih složenim ekspe-rimentima ili numeričkom simulacijom na analognim i digitalnim računskim mašinama. U teh-ničkom i estetskom pogledu časopis dobija izgled savremene naučne publikacije.

Period sedamdesetih i osamdesetih godina u svetu karakteriše pojava novih tehnologija i njihova primena u osvajanju savremenijih sredstava naoružanja i borbenih siste-ma: pešadijskog naoružanja za protivoklopnu i protivvazdušnu odbranu, oklopnih sredstava, vazduhoplovnih i mornaričkih sredstava visokih performansi. U skladu s aktuelnim potrebama oružanih snaga, u Institutu se vrši objedinjavanje i usmeravanje rada pojedinih delatnosti, i šire povezivanje sa naučnoistraživačkim i proizvodnim potencijalima u zemlji. Unapređena labo-ratorijska oprema i prijem mlađeg istraživačkog kadra uticali su na stalni porast broja originalnih naučnih radova. Rezultati magistarskih i doktorskih radova postajali su dostupni najširoj naučnoj javnosti u zemlji i u inostranstvu preko stranica NAUČNO-TEHNIČKOG PREGLEDA. Časopis se razmenjuje za inostrane naučne časopise i referiše u svetskim sekun-darnim publikacijama. Rezultati istraživanja objavljeni kroz članke u NAUČNOTEHNIČKOM PREGLEDU citiraju se u svetskim renomiranim naučnim časopisima.

Poslednja etapa razvoja Instituta obuhvata vreme posle 1992. godine. U cilju efikasnijeg i racionalnijeg korišćenja postojećeg naučnoistraživačkog potencijala za potrebe sva tri vida Vojske Jugoslavije, naredbom saveznog ministra za odbranu formiran je jedinstveni Vojnotehnički institut Vojske Jugoslavije. Osnovna programska orijentacija NTP-a i njegova multidisciplinarnost potpuno odgovaraju novom profilu Instituta. U ovom periodu zapaža se sve veći broj naučnih radova iz oblasti vazduhoplovstva, što je posledica dobre saradnje istraživača vazduhoplovne tehnike sa časopisom i njihovog uticaja na godišnje programe izdavanja časopisa.

Iz godine u godinu kvalitet časopisa je rastao i sticao ugled u društvu. Na preko 22500 stranica NTP-a sačuvan je dragocen doprinos generacija istraživača koje su učestvovale u razvoju savremenih sredstava naoružanja i vojne opreme i time dale značajan doprinos odbrambenoj moći zemlje. Preko 3500 stručnjaka iz vojnih naučnih ustanova, akademija, uni-verziteta i proizvodnih organizacija, od kojih je većina imala najviša akademska zvanja, obja-vilo je blizu 3000 članaka sa naučnim ili stručnim doprinosom u oblastima vojnotehničkih nauka.

Povodom dvadesetogodišnjice izlaženja, NAUČNOTEHNIČKI PREGLED je odli-kovan 1970. god. „Ordenom za vojne zasluge sa velikom zvezdom” „za razvoj u oblasti vojno-tehničkih nauka i za rad na upoznavanju sa savremenim tehničkim dostignućima”. Pet godina kasnije, časopisu je dodeljena „Velika plaketa JNA” „za doprinos u unapređenju naučno-istraživačkog rada”.

U najtežim ekonomskim uslovima izazvanim dugogodišnjim sankcijama prema našoj zemlji, u uslovima koji su ograničavali mogućnosti naučnoistraživačkog i razvojnog rada, NAUČNOTEHNIČKI PREGLED je uspeo da sačuva i proširi svoju delatnost. Od 1991 – 1997. god., pored redovne izdavačke delatnosti, publikovano je i pet tematskih brojeva časopisa posvećenih radarskoj, raketnoj i vazduhoplovnoj tehnici, području analize, kodovanja i prepoznavanja govora i najinteresentnijim dostignućima iz eksplozivnih materija.

Danas NAUČNOTEHNIČKI PREGLED, kao primarni naučni časopis iz oblasti vojnotehničkih nauka, pokriva gamu naučnih i stručnih disciplina od interesa za istraživanje i razvoj sredstava naoružanja i vojne opreme. Tradicionalno su zastupljene sledeće naučne discipline: aerodinamika, balistika (unutrašnja, spoljna i balistika na cilju), raketni pogon, mehanika leta, fizika eksplozije, vođenje i upravljanje letelica, automatsko upravljanje, mehanika balističkih sistema, borbena vozila (oklopna tela, pogon i transmisije), optika i optoelektronika, laserska tehnika, mikrotalasna i radarska tehnika, vojne telekomunikacije, senzori, eksplozivne materije (baruti, raketna goriva, pirotehničke smeše), elektroenergetika, specifični metalni i drugi materijali, korozija i zaštita materijala, hemijska i nuklearna zaštita, toksikologija i radiobiologija, inžinjerijske i zaštitne konstrukcije, maskirna tehnika, pogon vazduhoplova, otpor, propulzija i čvrstoća broda, računarska tehnika i informatika, specifični problemi iz fundamentalnih nauka i opšte tehnike.

Od osnivanja časopisa do danas, na pripremi i izdavanju časopisa radio je veliki broj pripadnika Vojnotehničkog instituta. Ovo je prilika da se zahvalimo svima onima koji su sa velikim entuzijazmom učestvovali u radu uredništva, redakcijskih tela i izdavačkih saveta i time doprineli trajanju NAUČNOTEHNIČKOG PREGLEDA.

Multidisciplinarnost objavljenih članaka i okupljenost raznorodnih naučnih područja na jednom mestu čini NAUČNOTEHNIČKI PREGLED zanimljivim stručnjacima koji se bave istraživanjima i razvojem sredstava naoružanja i vojne opreme. Internacionalizacija časopisa je postignuta kroz referisanje u automatizovanim bazama podataka i sekundarnim publikacijama u inostranstvu, kao i štampanjem izvoda na stranim jezicima (engleski, francuski i ruski).

Časopis izlazi šest puta godišnje i štampa se u tiražu od 300 primeraka. Od ove god-ine izdaje se i elektronska publikacija časopisa koja predstavlja digitalizovano klasično izdanje NAUČNOTEHNIČKOG PREGLEDA. Istovremeno je formirana „Baza podataka NTP-a” koja sadrži izvode svih do sada objavljenih članaka sa imenima njihovih autora.

Časopis ima više od 100 pretplatnika iz zemlje i inostranstva. Čitaoci i korisnici NAUČNOTEHNIČKOG PREGLEDA su pripadnici Vojske Jugoslavije, naučnih instituta, teh-ničkih fakulteta, vojne industrije, civilnih preduzeća i drugih ustanova. Danas, u veoma os-kudnim i za istraživanje teškim vremenima, zadivljuje upornost i želja značajnog broja istra-živača da publikuje rezultate svojih istraživanja. NAUČNOTEHNIČKI PREGLED će i ubuduće nastojati da ih blagovremeno predstavi i afirmiše u naučnoj javnosti. Težeći očuvanju stečenog ugleda časopisa i njegovoj daljoj afirmaciji, kao imeprativ postavljaju se zadaci:

-         objavljivanje većeg broja originalnih naučnih radova,

-         objavljivanje većeg broja radova iz primenjenih istraživanja koji doprinose razvoju i osvajanju novih tehnologija u oblastima naoružanja i vojne opreme,

-         skraćenje vremena redakcije i recenzije radova i brža tehnička obrada članaka.

Prateći razvoj Vojnotehničkog instituta punih pet decenija, usavršavajući metodologiju rada i šireći broj aktuelnih naučnih disciplina potrebnih za istraživanje i razvoj sredstava naoružanja i vojne opreme, NAUČNOTEHNIČKI PREGLED  je izrastao u publika-ciju trajne vrednosti i izuzetnog značaja za informisanje naučne javnosti o najnovijim dosti-gnućima u oblastima vojnotehničkih nauka.

U želji da i početkom narednog milenijuma NAUČNOTEHNIČKI PREGLED dopri-nosi razvoju nauke i afirmaciji naučnog rada u oblastima vojne tehnike, koristimo priliku da se zahvalimo svim saradnicima, čitaocima i korisnicima časopisa na dosadašnjoj pruženoj po-dršci. Uvereni da je NAUČNOTEHNIČKI PREGLED sasvim opravdao svoje postojanje, izraža-vamo nadu i očekivanje da će publikovanje originalnih naučnih radova u časopisu naići na interesovanje i odziv kod sadašnjih i budućih generacija istraživača u zemlji, čime će oni na najbolji način doprineti njegovom očuvanju i trajanju kao jedinstvene naučne publikacije Vojnotehničkog instituta VJ od posebnog značaja za naučnoistraživački i razvojni rad u oblastima vojnotehničkih nauka.

 

 

                                                UREĐIVAČKI ODBOR  NAUČNOTEHNIČKOG PREGLEDA