УПУСТВО АУТОРИМА

 

 

UPUSTVO  >>

 рецензентски лист

 

Уредништву часописа се достављају електронска верзија и два примерка рукописа (обавезно оригинал) у обиму не већем од 1,5 ауторског табака (1 ауторски табак=30000 словних места).

Аутор мора да користи усвојену стручну терминологију и да све физичке величине усагласи са Међународним системом јединица физичких величина (СИ).

Наслов рада треба да је јасан и лак за идентификацију садржаја рада (по могућству не дужи од 80 словних места). Избегавати скраћенице, осим стандардних.

Достављени рукопис треба да садржи извод (до 100 речи), кључне речи (5 речи) и по потреби идентификатор. По могућству, извод, кључне речи и идентифкатор, доставити и на српском, француском и руском језику. Преведени текст биће лекторисан.

Поднаслови се кроз рад не нумеришу, док се све приказане слике, табеле, дијаграми и једначине нумеришу редним бројевима.

Литература цитирана кроз текст наводи се у угластим заградама [  ], а на крају рада, у рубрици ЛИТЕРАТУРА, пописује се према редоследу цитата у тексту, сагласно ИСО 690/87.

 

Примери:

за чланке у периодичним публикацијама:

[1] WEAWER, William. The collectors: command perfor-mances. Arhitectural Digest, Decembar 1985, vol.42, no.12, p.126-133.

 

за монографије:

[5] LOMINADZE,DG. Cyclotron Weaves in Plazma. 1st ed. Oxford: Pergamon Press, 1981. ISBN 0-08-021680-3.

 

елементи за навођење патената:

 подносилац изума, наслов изума, идентификатор документа (земља или фирма), врста патентног документа, број, датум издавања цитираног документа.

[7] CARL ZEISS JENA, VEB. Anordnung zur lichtelekrischen Erfassung der Mitte eines Lichtfeldes. Schweiz Patentshcrift, 608 625. 1979-01-15.

Аутор, уз рукопис, Уредништву доставља следеће обавезне податке:

- пуно име, презиме и звање,

- назив и адресу установе у којој  ради,

- свој број телефона (на послу или кућни),

- број жиро-рачуна на који се уплаћује ауторски хонорар и општину на којој аутор станује.

 

Достављене рукописе и ЦД дискове Уредништво не враћа ауторима.

 

Рукописи се достављају куцани на писаћој машини или на рачунару (ИБМ компатибилни ПЦ, препоручени фонт Тимес Неw Роман) само са једне стране листа, са дуплим проредом и левом маргином ширине 2 cm.

Квалитет оригинала, у погледу графичких захтева, мора да буде такав да омогућава квалитетно репродуковање и скенирање.

Уз радове рађене на рачунару приложити и рад на ЦД диску (са фонтовима – Save Option; Embed True Tupe Fonts).

Посебно обратити пажњу на индексе, степене и грчка слова у формулама.

 

ФОРМУЛЕ се нумеришу са десне стране округлим заградама ( ). МАТЕМАТИЧКЕ СИМБОЛЕ и функције писати према опште прихваћеним стандардима. СПЕЦИЈАЛНЕ ЗНАКЕ, ГРЧКА СЛОВА и сл. треба назначити у маргини. Треба назначити и разлику између великих и малих слова; између слова О и нуле; између слова l и броја један; између к и капа и сл. ВЕКТОРЕ треба писати масним словима  курзивом, или назначити то стрелицом изнад слова. МАТРИЦЕ писати масним словима или назначити подвлачењем слова.

 

СЛИКЕ, ГРАФИЦИ и ЦРТЕЖИ треба да буду у резолуције 600 дпи, а њихова ширина  ограничена је на ширину једног ступца, тј. 8,5 cm. Изузетно, у случају да се не добија добра прегледност и читљивост, дозвољава се ширина два ступца, тј. 17,8 cm.  Ако су генерисани на рачунару и приложени на дискети, сваки график, цртеж, слика или табела морају да буду нумерисани и дати као посебан фајл и у прописаним димензијама (8,5 cm).