Часопис „Scientific Technical Review,  је најстарији технички научностручни часопис у Србији и један од најстаријих часописа те категорије у Европи, који у континуитету излази већ шездесет година, редовно се дистрибуира на више домаћих  адреса и у двадесетак држава на свим континентима.

 

Историјат

У овој години часопис Војнотехничког института ''Scientific Technical Review''  обележава шест деценија непрекидног излажења. Покренут је средином XX века са циљем да информише инжињерски и научни кадар Војнотехничког института и предузећа војне индустрије  о најновијим достигнућима у областима војне технике. Часопис је за ово време израстао у водећи национални научнотехнички часопис мултидисциплинарног карактера у којем се објављују оригинални научни радови са резултатима изворних примењених истраживања, а у функцији развоја савремених средстава наоружања и војне опреме.

Први број часописа штампан је под називом ''Преглед техничких новости из војне литературе'' крајем 1950. године. У њему су објављене информације о најинтересантнијим  достигнућима у областима војнотехничких наука. Од 1959. до 1962. године часопис је публикован са нешто измењеним насловом ''Преглед војнотехничких достигнућа'', објављујући преводе одабраних чланака из иностране војне периодике који су били од непосредног интереса за истраживачки кадар у процесу развоја и освајања производње средстава наоружања и војне опреме. До 1962. године, у преко 5000 публикованих вести из стране периодике обухваћен је велики број прилога у којима су обрађена најновија достигнућа из домена војнотехничке проблематике и резултати научних истраживања из широког спектра војностручних дисциплина као што су: артиљеријско и пешадијско наоружање, тенкови и оклопна возила, ваздухопловна техника, инжињерија, поморска техника, средства за везу и радарска техника, ракетно наоружање и ракетна горива, хемијска средства и опрема, атомско наоружање, специјална опрема, позадинско обезбеђење, транспорт, металургија и тд.

Часопис 1962. године мења назив у ''Научнотехнички информативни преглед'', а од 1965. године почиње да излази под именом ''Научнотехнички преглед''. Промене наслова су одражавале измене карактера и профила часописа, тако да је под овим насловом, часопис орјентисан првенствено на публиковање оригиналних научних и стручних радова из разних области војнотехничких наука. Први оригинални научни и стручни радови објављени су 1963. године у броју 9 и односе се на истраживање утицаја сеизмичких потреса на грађевинске објекте специјалне намене , спољну балистику и карактеристике материјала употребљених у инфрацрвеној техници.

Часопис од 2002. године излази на енглеском језику под садашњим насловом ''Scientific Technical Review'' са изводима на српском, руском и француском језику. Поред штампане има и своју електронску верзију као и ИНТЕРНЕТ презентацију на четири језика (www.vti.mod.gov.rs/ntp).

Од 2006. године, кроз уводник у неком од бројева у току године, ту издавачку годину часопис посвећује неком од знаменитих светских научника чија се годишњица у току године поклопи са динамиком излажења Scientific Tehnical Review. До сада су кроз уводне текстове описана научна стваралаштва: Тесле, Љапунова, Ојлера и Миланковића.

Из године у годину квалитет часописа је растао и стицао  углед у стручној јавности. На преко 25000 страница ''Scientific Technical Review'' сачуван је драгоцен допринос генерација истраживача које су учествовале у развоју савремених средстава наоружања и војне опреме као и многих цивилних пројеката. Око 4000 стручњака  из војних и цивилних научних установа, из земље и иностранства, од којих је већина имала највиша академска звања, објавило је до сада преко 3200 прилога са научним или стручним доприносом у областима техничких наука.

 

Признања

Поводом двадесетогодишњице излажења, ''Scientific Technical Review''  је одликован 1970. године , указом председника СФРЈугославије, ''Орденом за војне заслуге са великом звездом'' за развој у области техничких наука и за рад на упознавању са савременим техничким достигнућима. Пет година касније, часопису је додељена ''Велика плакета ЈНА'' за допринос у унапређењу научноистраживачког рада. Такође, уредништву часописа је у протеклом периоду, већи број научних установакао и редакција великог броја домаћих и страних часописа доделила захвалнице за остварену успешну сарадњу.

 

Главни и одговорни уредници часописа

 

1950.-1965. Редакциони одбор Института

1966.          Владимир Ђорђевић, дипл. инж.

1967.-1972. Миливој Југин, дипл. инж. .

1973.-1976. проф. др Миливоје Секулић, дипл. инж.

1977.-1984. мр Надежда Благотић, дипл. инж.

1985.-1986. мр Стеван Борчић, дипл. инж.

1987.-1988. мр Надежда Благотић, дипл. инж.

1989.-1993. др Јанко Виличић, дипл. инж. .

1994.-2002. проф. др Данило Ћук, дипл. инж.

2003.-2006. проф. др Маринко Угрчић, дипл. инж.

2007.-2008. др Душан Рајић, дипл. инж.

2008.-2014. др Стеван Максимовић, дипл. инж

2014.-        др Зијах Бурзић, дипл. инж