Научнотехничке информације

Војнотехнички институт Београд

КАТАЛОГ ИЗДАЊА

ИЗДАВАЧ

latinica

eglish

francia

 

 

 

 

ПРИМЕНА ТЕХНОЛОГИЈА ВЕШТАЧКЕ ТЕРМОРЕГУЛАЦИЈЕ У ПОБОЉШАЊУ ФИЗИОЛОШКЕ ПОДОБНОСТИ ОПРЕМЕ ЗА НУКЛЕАРНУ, ХЕМИЈСКУ И БИОЛОШКУ ЗАШТИТУ ВОЈНИКА

 

Доц. др Далибор Јовановић

 

 

Извод:

У овом раду је дат систематски приказ технологија за микроклиматско хлађење тела и њихов утицај на физиолошку подобност опреме изолирајућег и филтрирајућег типа за заштиту тела од нуклеарног, хемијског и биолошког (НХБ) оружја. Потреба за истраживањем резултат је проблема изазваних ризиком од термофизиолошког оптерећења војника при извршавању мисија и задатака из домена атомско-биолошко-хемијске (АБХ) службе у условима високих амбијенталних температура.

Област вештачке терморегулације односи се на примену различитих технологија из области електронике, физике, хемијског и текстилног инжењерства у циљу одржавања термалне равнотеже организма вештачким путем. У општем смислу, системи вештачке терморегулације за микроклиматско хлађење тела категорисани су у две основне групе (активни и пасивни) и четири категорије (употреба расхладне течности, ваздушно хлађење, технологија испаравања и технологија примене фазно променљивих материјала (енг. Пхасе Цханге Материалс - ПЦМ). Комплексна истраживања у области вештачке терморегулације спроведена су у нашој земљи током 2011. године, за потребе истраживачког пројекта у оквиру Министраства одбране. Експериментални део истраживања реализован је методом ангажовања испитаника и спроведен кроз лабораторијска испитивања у термофизиолошкој лабораторији и у теренским условима, на специјално израђеном и уређеном полигону. У испитивању су коришћени заштитни комплети на употреби у специјализованим јединицама АБХ службе Војске Србије - заштитни комбинезон (модел М5) и одело филтрујуће заштитно (модел ОФЗ-М00). За потребе истраживања коришћена су четири различита модела за микроклиматско хлађење тела: на бази испаравања (А), на бази фазно променљивих материјала (С и Т), као и пододело са импрегнираним капсулама ПЦМ (О).

Експериментални резултати су потврдили претпоставку да ће време извршења мисија и задатака у контаминираној средини при екстремно топлим условима (температури већој од 30 °Ц) бити дуже за 10-15 мин уз примену адекватног система за хлађење тела. Употреба система за хлађење снижава укупно знојење за четвртину, што може допринети превенцији дехидрације током извршавања задатака у отежаним условима који захтевају ношење НХБ заштитне опреме. Такође, истраживање је показало да временско трајање и интензитет хлађења у великој мери зависе од принципа хлађења и конструкције одговарајућег система. Експериментални резултати на поЉу терморегулације и анализа испитиваних система указују да оптимално техничко решење система за хлађење код изолирајућег комплета треба заснивати на комбинацији и ваздушне циркулације применом минијатурних вентилаторских јединица и ПЦМ расхладних паковања пуњених нетоксичним парафинима. Код филтрирајућег комплета, терморегулациона својства материјала могу се у значајном проценту побоЉшати употребом "Оутласт" технологије, односно пододела са импрегнираним ПЦМ капсулама.

 

Кључне речи: заштитна опрема, заштитна одећа, НХБ заштита, заштита људства, физиологија, утицај температуре, високе температуре, топлотни стрес, хлађење, микроклима, експериментални резултати.

 

Copyright ©, Naučnotehnička informacija, 2001.  - www.vti.mod.gov.rs/nti      Vojnotehnički institut, Ratka Resanovića 1, Belgrade, Serbia