Научнотехничке информације

Војнотехнички институт Београд

КАТАЛОГ ИЗДАЊА

ИЗДАВАЧ

latinica

eglish

francia

 

 

 

 

ПОРЕЂЕЊЕ КОМЕРЦИЈАЛНИХ И НЕКОМЕРЦИЈАЛНИХ АЛАТА ДИГИТАЛНЕ ФОРЕНЗИКЕ И ЊИХОВА УПОТРЕБА

 

Драган Ранђеловић

 

Извод:

Компјутерска форензика се може дефинисати као научна дисциплина стицања, прикупљања, чувања и презентовања података који су електронски процесирани и ускладиштени на компјутерским медијима. Пошто су данашњи рачунари доминантно дигиталног типа често се као алтернативни среће назив дигитална форензика. Као релативно нова дисциплина она има потенцијал да значајно утиче на специфичне типове истрага и кривичних гоњења и  значајно се разликује од традиционалих форензичких дисциплина. За почетак, алати и технике које ова дисциплина захтева су релативно лако доступни свакоме ко жели да спроведе форензичку анализу. Надаље, насупрот традиционалним форензичким анализама од компјутерских истражитеља се захтева испитивање на свакој физичкој локацији, а не само у контролисаним условима. Прикупљање дигиталних доказа почиње када се информација и/или физички објект прикупе или похране у очекивању испитивања при чему термин доказ имплицира да је онај који је доказ прикупио препознат од стране суда и да је процес прикупљања такође препознат као легалан процес. Такође, податак или физички објект постаје доказ  једино када је прикупљен од стране овлашћеног лица.

Највећи број алата за дигиталну форензику нуде велики спектар функционалности док су други дизајнирани само за једну сврху. Постоји  разлика између форензичких алата како по функционалности и комплексности тако и по цени. Неки од водећих комерцијалних продуката коштају неколико хиљада еура док су други потпуно бесплатни. Како циљ истраге одеређује алат који ће се користити веома је важно унапред познавати  компаративне предности комерцијалних и некомерцијалних алата што је предмет разматрања овог рада.

Како је форензика напредовала и развијала се, антифорензичке технике и алати развијали су се пратећи њен развој. Антифорензика, се може генерализовати као било који покушај да се компромитује доступност или корисност доказа у форензичком процесу.

 

Кључне речи: форензика, рачунарска форензика, дигитална форензика.

 

Copyright ©, Naučnotehnička informacija, 2001.  - www.vti.mod.gov.rs/nti      Vojnotehnički institut, Ratka Resanovića 1, Belgrade, Serbia