NAUČNOTEHNIČKE  INFORMACIJE

Vojnotehnički institut Beograd

KATALOG IZDANJA

IZDAVAČ

ćirilica

eglish

francia

 

 

 

PRIMENA TEHNOLOGIJA VEŠTAČKE TERMOREGULACIJE U POBOLJŠANJU FIZIOLOŠKE PODOBNOSTI OPREME ZA NUKLEARNU, HEMIJSKU I BIOLOŠKU ZAŠTITU VOJNIKA

 

Doc. dr Dalibor Jovanović

 

 

Izvod:

U ovom radu je dat sistematski prikaz tehnologija za mikroklimatsko hlađenje tela i njihov uticaj na fiziološku podobnost opreme izolirajućeg i filtrirajućeg tipa za zaštitu tela od nuklearnog, hemijskog i biološkog (NHB) oružja. Potreba za istraživanjem rezultat je problema izazvanih rizikom od termofiziološkog opterećenja vojnika pri izvršavanju misija i zadataka iz domena atomsko-biološko-hemijske (ABH) službe u uslovima visokih ambijentalnih temperatura.

Oblast veštačke termoregulacije odnosi se na primenu različitih tehnologija iz oblasti elektronike, fizike, hemijskog i tekstilnog inženjerstva u cilju održavanja termalne ravnoteže organizma veštačkim putem. U opštem smislu, sistemi veštačke termoregulacije za mikroklimatsko hlađenje tela kategorisani su u dve osnovne grupe (aktivni i pasivni) i četiri kategorije (upotreba rashladne tečnosti, vazdušno hlađenje, tehnologija isparavanja i tehnologija primene fazno promenljivih materijala (eng. Phase Change Materials - PCM). Kompleksna istraživanja u oblasti veštačke termoregulacije sprovedena su u našoj zemlji tokom 2011. godine, za potrebe istraživačkog projekta u okviru Ministrastva odbrane. Eksperimentalni deo istraživanja realizovan je metodom angažovanja ispitanika i sproveden kroz laboratorijska ispitivanja u termofiziološkoj laboratoriji i u terenskim uslovima, na specijalno izrađenom i uređenom poligonu. U ispitivanju su korišćeni zaštitni kompleti na upotrebi u specijalizovanim jedinicama ABH službe Vojske Srbije - zaštitni kombinezon (model M5) i odelo filtrujuće zaštitno (model OFZ-M00). Za potrebe istraživanja korišćena su četiri različita modela za mikroklimatsko hlađenje tela: na bazi isparavanja (A), na bazi fazno promenljivih materijala (S i T), kao i pododelo sa impregniranim kapsulama PCM (O).

Eksperimentalni rezultati su potvrdili pretpostavku da će vreme izvršenja misija i zadataka u kontaminiranoj sredini pri ekstremno toplim uslovima (temperaturi većoj od 30 °C) biti duže za 10-15 min uz primenu adekvatnog sistema za hlađenje tela. Upotreba sistema za hlađenje snižava ukupno znojenje za četvrtinu, što može doprineti prevenciji dehidracije tokom izvršavanja zadataka u otežanim uslovima koji zahtevaju nošenje NHB zaštitne opreme. Takođe, istraživanje je pokazalo da vremensko trajanje i intenzitet hlađenja u velikoj meri zavise od principa hlađenja i konstrukcije odgovarajućeg sistema. Eksperimentalni rezultati na polјu termoregulacije i analiza ispitivanih sistema ukazuju da optimalno tehničko rešenje sistema za hlađenje kod izolirajućeg kompleta treba zasnivati na kombinaciji i vazdušne cirkulacije primenom minijaturnih ventilatorskih jedinica i PCM rashladnih pakovanja punjenih netoksičnim parafinima. Kod filtrirajućeg kompleta, termoregulaciona svojstva materijala mogu se u značajnom procentu pobolјšati upotrebom "Outlast" tehnologije, odnosno pododela sa impregniranim PCM kapsulama.

 

Ključne reči: zaštitna oprema, zaštitna odeća, NHB zaštita, zaštita ljudstva, fiziologija, uticaj temperature, visoke temperature, toplotni stres, hlađenje, mikroklima, eksperimentalni rezultati.

 

 

 

Copyright ©, Naučnotehnička informacija, 2001.  - www.vti.mod.gov.rs/nti      Vojnotehnički institut, Ratka Resanovića 1, Belgrade, Serbia