NAUČNOTEHNIČKE  INFORMACIJE

Vojnotehnički institut Beograd

KATALOG IZDANJA

IZDAVAČ

ćirilica

eglish

francia

 

V O J N O T E H N I Č K I

I N S T  I T U T

 

 

 

Vitić Aleksandar

     

 

 

KONCEPCIJA 1 RAD AEROTUNELA SA NADPRITISKOM U SVETU 1 KOD NAS kumulativna naučnotehnička informacija  

   

 

 

 

br.4

God. 2000

 

 

 

 

 

KONCEPCIJA 1 RAD AEROTUNELA SA NADPRITISKOM

U SVETU 1 KOD NAS

 

Vitić Aleksandar

 

Izvod:

Ova naučnotehnicka informacija posvećena je aerotunelima sa nadpritiskom prekidnog dejstva. Rad se može podeliti u tri glavne celine:

• Simulacija leta vazduhoplova u aerotunelima

• Opis aerotunela sa nadpritiskom u svetu

• Opis trisoničnog aerotunela sa nadpritiskom T-38

U prvom delu su prikazaneteorijskeosnove ispitivanja modela aviona i raketa u aerodinamičkim tunelima. Dati su pojam Mahovog (Mach) i Rejnoldsovog (Reynolds) broja, zatim pojam zaustavnog i statičkog pritiska kao i ostali parametri koji su važni za ovu vrstu eksperimenata. Posebna pažnja je posvećana teorijskim osnovama vezanim za aerotunele sa nadpritiskom.

Drugi deo je vezan za opise dva aerotunela prekidnog dejstva sa nadpritiskom . Prvi je sagradjen još pedesetih godina ovog veka, u Sjedinjenim Američkim Državama, i predstavlja uzor za sve kasnije napravljene aerotunele ovog tipa. Velićina radnog dela je 2.1 m x 2.1 m a poslužila je za ispitivanje mnogim modelima aviona i raketa iz kojih su napravljene vrlo uspešne letilice. Drugi je sa mnogo manjim radnim delom 0.5 m x 0.5 m, ali sa mogućnošću kontinualne promene Mahovog broja tokom rada aerotunela što ga cini veoma interesentnim. Nalazi se u Švedskoj i predstavlja jedan od osnovnih ispitnih poligona u fazi dizajniranja raznih letilica.

Trisonični aerotunel T-38 (nalazi se u Vojnotehničkom institutu u Žarkovu) prekidnog dejstva sa nadpritiskom je predmet interesovanja u trećem delu. Dat je aerodinamički dizajn aerotunela kao i matematičko modeliranje aerotunela. Rezultati dobijeni iz ovih proracuna su uporedjivani sa eksperimentalnim rezultatima dobijenim u fazama eksploatacije aerotunela. Na taj način je izvršena verifikacija matematičkog modela aerotunela. Većina rezultata koji su uporedjivani se veoma dobro slaže.

U zaljučku je konstatovano da aerotunel T-38, sa pratećom opremom, spada u sam vrh svetske klase što ga cini veoma interesantnim kako za domaća istraživanja tako i za pružanje usluga ostalim inostranim partnerima.

 

Ključne reči: aerodinamička ispitivanja, aerotuneli, trisoničm aerotunel sa nadpritiskom

 

Copyright ©, Naučnotehnička informacija, 2001.  - www.vti.mod.gov.rs/nti      Vojnotehnički institut, Ratka Resanovića 1, Belgrade, Serbia