NAUČNOTEHNIČKE  INFORMACIJE

Vojnotehnički institut Beograd

KATALOG IZDANJA

IZDAVAČ

ćirilica

eglish

francia

 

V O J N O T E H N I Č K I

I N S T  I T U T

 

 

Dr Desimir Vučić

 

 

     

DETEKCIJA SIGNALA SA FREKVENCIJSKIM SKAKANJEM

kumulativna naučnotehnička informacija  

   

 

 

 

 

br.3

God. 2000

 

 

 

 

 

DETEKCIJA SIGNALA SA FREKVENCIJSKIM SKAKANJEM

Desimir Vučić

 

Izvod:

U ovoj naučnotehničkoj informaciji razmatrane su najčešće primenjivane uobičajene energetske i sofisticiranije, ali složenije korelacione metode detekcije signala sa frekvencijskim skakanjem (FH- Frequency Hopping). Energetske metode detekcije FH signala su analizirane u prisustvu aditivnog belog Gaussovog šuma (AWGN- Aditive White Gaussian Noise) i uskopojasnih smetnji (NBI- Narrowband Interference). Opisani su i analizirani najčešći klasični postupci energetske detekcije FH signala u prisustvu AWGN na bazi primene širokopojasnog filtra sa energetskim detektorom (širokopojasna energetska detekcija), ili banke paralelnih uskopojasnih filtara sa energetskim detektorima (višekanalna uskopojasna detekcija, ili impulsna detekcija), koji prekrivaju čitav frekvencijski opseg FH signala integralno ili po kanalima. Analiziran je i uticaj NBI na performanse ovakvih impulsnih sistema detekcije.

Pored toga, analizirana je energetska detekcija FH signala primenom klasičnih jednokanalnih ili višekanalnih prijemnika za pretraživanje radio-frekvencijskog (RF) spektra, koji se sukcesivno podešavaju na različite kanale ili grupu kanala unutar širokog frekvencijskog opsega FH signala. Za ovaj slučaj energetske detekcije FH signala pri pretraživanju RF spektra razmatran je problem presretanja (interception) FH impulsa  u smislu “nalaženja” prijemnika i FH impulsa na istom kanalu.

Analiziran je i integralni problem presretanja i energetske detekcije FH signala i određena združena verovatnoća presretanja i detekcije FH impulsa u zavisnosti od verovatnoće lažnog alarma, odnosa SNR (signal-to-noise ratio) za FH signal i NBI, broja NBI i parametara pretraživanja RF spektra.

U okviru korelacionih metoda detekcije FH signala analizirane su različite varijante optimalnih i suboptimalnih koherentnih i nekoherentnih detektora na bazi Neyman-Pearsonove teorije odlučivanja. Od optimalnih korelacionih postupaka detekcije razmatran je AL (Average likelihood) detektor, sa paralelnom bankom korelatora podešenih na frekvencije FH impulsa, za koherentni i nekoherentni slučaj. Analizirane su i različite strukture suboptimalnih ML (Maximum liklihood) detektora čije su performanse bliske optimalnim, a znatno su lakši za realizaciju. Ove varijante optimalnih i suboptimalnih korelacionih detektora analizirane su za slučaj postojanja jednog frekvencijskog skoka za vreme intervala detekcije. Na kraju je razmatrana i jedana autokorelaciona (ACD- Autocorrelation-domain) metoda detekcije FH signala koja ima bolje performanse od klasičnih energetskih metoda, a nije tako velike složenosti kao optimalne metode na bazi odnosa verodostojnosti (liklihood-ratio).

            Za sve analizirane slučajeve detekcije FH signala dati su rezultati dobijeni primenom programskog paketa MATLAB. Posebno su dati proračuni i grafički rezultati analize performansi detekcije za FH uređaj Jaguar V.

Ključne reči: prenos u proširenom spektru, frekvencijsko skakanje, detekcija signala, energetska detekcija, korelaciona detekcija, Neyman-Pearsonov kriterijum detekcije, detekcija maksimalne verodostojnosti, presretanje signala, uskopojasna smetnja, pretraživanje radio-frekvencijskog spektra

 

Copyright ©, Naučnotehnička informacija, 2001.  - www.vti.mod.gov.rs/nti      Vojnotehnički institut, Ratka Resanovića 1, Belgrade, Serbia